Kam v okolí

Krásy Jihomoravského kraje

2019

Mikulov, Znojmo a Pálava…

o

Když navštívíte náš Zámecký sklípek, nenechte si ujít krásy Jihomoravského kraje. K Moravě patří vinohrady, a u nás na jižní Moravě jich máme přes 90 % ze všech vinohradů v České republice. Vinohrady jsou to, co utváří naší krajinu, ráz vesnic a měst a jedinečnou kulturu.

Galerie

Město Mikulov

Tahle perla Moravy vás okouzlí, už když budete přijíždět. Vítat vás bude na východě Svatý kopeček a na západě Zámek Mikulov. Město Mikulov se pyšní díky své historii mnoha kulturními památky, jako je kostel sv. Václava, Klášter s kostelem sv. Jana Křtitele, Zámecká zahrada, Synagoga, Dietrichsteinská hrobka a mnoho dalších. Na zámku, který nepřehlédnete, jelikož je dominantou města si můžete prohlédnout vinařské muzeum a v něm unikátní Obří sud. A víte, že pěstování vinné révy na Mikulovsko přinesli Římané?

Město Znojmo

Královské město kudy kráčela historie je městskou památkovou rezervací.  Dochovaly se zde nástěnné malby z 1134 v rotundě svaté Kateřiny, která se nachází v hradním komplexu Znojemského hradu. V těsné blízkosti na Mikulášském náměstí spolu s kostelem svatého Mikuláše stojí Svatováclavská kaple. Za zmínku stojí Znojemské podzemí, které je se svými 27 km délky a čtyřmi podlažími největším podzemím v České republice. Návštěvníkům Znojma je zpřístupněna asi 1 kilometr dlouhá trasa začínající na Slepičím trhu. Určitě neminete asi 80 metrů vysokou gotickou Radniční věž, která spojuje Horní náměstí a Masarykovo náměstí. Prostě Znojmo je kvetoucí město s přívlastkem a za návštěvu stojí.

Pálava

Nejteplejší a nejsušší oblast v České republice, kterou tvoří vápencové skály, skalní stepi a lesostepi. Na poměrně malé ploše, najdete významné památky a krásné výhledy, vinařské naučné stezky pro pěší i cyklisty, vinice a vinice… Výchozími místy je Mikulov a Dolní Věstonice, které najdete u tří Novomlýnských přehradních nádrží na řece Dyji pod Pavlovskými vrchy. Právě z Dolních Věstonic pochází nález Věstonické Venuše. Pro milovníky archeologie, zde najdete expozici Věk lovců a mamutů. Neopomeňte si projít naučnou stezku Děvín a potěšit se nádhernými výhledy na Moravu a Dolní Rakousko. Z Kozího hrádku zase na historické jádro Mikulovský zámek, svatý kopeček a pálavskou krajinu.

X
X